19 C
Shkoder,Albania
Thursday, March 30, 2017

Biseda super-sekrete, ja çfarë ka thënë Adolf Hitler për Shqipërinë para 74 vitesh

Në një bisedë të regjistruar me 4 qershor të vitit të 1942 mes Adolf Hitler dhe Presidentit të Finladës, Mannerheim,  në një siguri tërësisht...

Shpirtrat tanë rimishërohen pas vdekjes

Thuajse të gjitha religjionet flasin për jetën pas vdekjes. Por, shumë prej tyre tregojnë se ne kemi ekzistuar si shpirtra edhe para se të...

Shkencëtarët tregojnë çfarë ndjejmë pak minuta para vdekjes

Të gjithë jemi kureshtarë për vdekjen. Vdekja dhe jeta janë hulumtuar gjerësisht nga shkencëtarët përgjatë gjithë shekujve. ‘Shoqëria e Kimistëve Amerikanë’ ka dalë me një...

Habisin shkencëtarët: Mund të parashikojmë kohën e vdekjes

Imagjinoni sa do të kishte qenë jeta ndryshe sikur secili prej nesh do të dinte saktë se kur do të vdiste? Me siguri do...

Çfarë mendonte Tito për shqiptarët

Shkrimtari dhe publicisti Milazim Krasniqi mbi zbulimin e testamentit politik të udhëheqësit jugosllav.  Do të ishte simpatike dhe e dobishme që ata historianë, politologë e...

Rrëfimi i djalit të Pablo Escobarit: Arsyeja fisnike pse babai im u vetëvra

Djali i Pablo Escobar vijon ti mëshojë tezës se i ati është vetëvrarë. Djali i trafikantit më të njohur në botë thotë se babai i...

Teoritë konspirative godasin sërish: UFO-t po na rrëmbejnë

Ky polic britanik ishte në patrullë një natë të dhjetorit të vitit 1980, kur thotë të ishte rrëmbyer nga një UFO e madhe, me...

A e keni pyetur veten se për çfarë shërben vrima në telekomandën e TV-së...

Ndodhet në të gjitha llojet e telekomandave, ndërsa një përqindje e madhe e njerëzve nuk e kanë idenë se për çfarë është aty. Ajo pikë...

Tunelet më famëkeqe të historisë

Revista Time ka publikuar 10 strehimet e djajve nga periudha e Hitlerit deri te vdekja e Osama Bin Ladenit. 1- Bunkeri i Hitlerit Kur Bashkimi Sovjetik...

“Nëntori i dytë”, ja pse u hoq pjesa kur Isa Boletini luftonte me serbët

Eriona Vyshka, specialiste në Arkivin Qendror të Filmit tregon mbi kërkimet për të gjetur pjesën e censuruar nga filmi “Nëntori i dytë” të cilën...
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com