14 C
Shkoder,Albania
Sunday, March 26, 2017

Kanga e kumbanares

N'mëngjezet e ftohta, kur acaria ngrin ujt' e çatisë, i mbledhun, i krrusun del nga shtëpia i bir' i urisë. I randë e i lodhun nga nata e...

Ndërmëndje dhe mirënjohje për t’pashoqin e dijes, qytetarisë dhe shqiptimit, fisnikun shkodran Gjon Shllaku

Sod 94 vite ma parë, më 24 mars 1923 lindi në qytetin e Shkodrës ai që do të mbetej në kujtesën e të gjithë...

VIDEO /Momentet e fundit të Sandër Prosit para vdekjes

32 vjet më parë, në 24 mars 1985 u shua aksidentalisht aktori i shquar i skenës dhe ekranit, “Artisti i popullit” Sandër Prosi, gjatë...

Kush ishte Enrico Cuccia siçiliani me origjinë arbëreshe, një nga njerëzit më të fuqishëm...

“Kjo është historia e një burri, i cili që prej fundit të Luftës së Dytë Botërore deri në fillim të mjëvjeçarit të ri ka...

SHKENCËTARI I ZOTIT: 12 fakte magjepsëse për Isak Njuton

Kush ishte babai i shkencës moderne: Nga feja te pasionet sekrete Natyra dhe ligjet e natyrës shtrihen të fshehta përgjatë natës. Zoti tha: Lëreni Njutonin...

Dy shkrimtarë shkodranë në Panairin e Lajpcigut

Panairi i Librit në Lajpcig të Gjermanisë që do të nis më 23 mars dhe do të mbyllet më 26 të po këtij muaji,...

Dëshmia e Pader Gjergj Fishtës në Kongresin e Manastirit

Ishim nga të gjitha skajet e Shqipnisë dhe të kolonive shqiptare ndër dhena të hueja. U treguem me të vërtet shqiptarë, sepse kurnjani nuk...

Zadrima, krahina që mbart vlera të lashta dhe unike historike

Zadrima e sotme, në antikitet njihet me emrin Farsalja, fusha ku u bë njëra nga përleshjet në mes të Çezarit dhe Pompeit. Zadrima si...

Rrëfimet e aktorit Bep Shiroka

Intervistë, që çuditërisht e nisi rrugëtimin plot 25 vjet më parë, por që nuk e pa asnjëherë dritën e botimit, sepse dita-ditës “biografia” dhe...

Shqipëria, shqiptarët dhe shqipja në kureshtinë dhe faktet befasuese të studiuesve të huaj

Për shkak të mungesës së të dhënave për Shqipërinë dhe shqiptarët gjatë një periudhe të mesjestës (shekulli VI deri XI), prejardhja e shqiptarëve, në...
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com