10 C
Shkoder,Albania
Friday, March 24, 2017

SHKENCËTARI I ZOTIT: 12 fakte magjepsëse për Isak Njuton

Kush ishte babai i shkencës moderne: Nga feja te pasionet sekrete Natyra dhe ligjet e natyrës shtrihen të fshehta përgjatë natës. Zoti tha: Lëreni Njutonin...

Dy shkrimtarë shkodranë në Panairin e Lajpcigut

Panairi i Librit në Lajpcig të Gjermanisë që do të nis më 23 mars dhe do të mbyllet më 26 të po këtij muaji,...

Dëshmia e Pader Gjergj Fishtës në Kongresin e Manastirit

Ishim nga të gjitha skajet e Shqipnisë dhe të kolonive shqiptare ndër dhena të hueja. U treguem me të vërtet shqiptarë, sepse kurnjani nuk...

Zadrima, krahina që mbart vlera të lashta dhe unike historike

Zadrima e sotme, në antikitet njihet me emrin Farsalja, fusha ku u bë njëra nga përleshjet në mes të Çezarit dhe Pompeit. Zadrima si...

Rrëfimet e aktorit Bep Shiroka

Intervistë, që çuditërisht e nisi rrugëtimin plot 25 vjet më parë, por që nuk e pa asnjëherë dritën e botimit, sepse dita-ditës “biografia” dhe...

Shqipëria, shqiptarët dhe shqipja në kureshtinë dhe faktet befasuese të studiuesve të huaj

Për shkak të mungesës së të dhënave për Shqipërinë dhe shqiptarët gjatë një periudhe të mesjestës (shekulli VI deri XI), prejardhja e shqiptarëve, në...

UNË KAM NJË ËNDËRR! Fjalimi i plotë i Martin Luter Kingut

Martin Luther King, ne fjalimin e famshem te mbajtur ne Uashington, perpara 250 mije manifestuesveNë 28 gusht 1963, në Uashington, Martin Luther King do...

Pse Evropa “pushtoi” botën

Kina shpiku barutin, dhe bota arabe shënoi përparime të rëndësishme në fushën e matematikës. Por pse ishte Evropa ajo që doli  në krye? Kjo...

Faik Konica: Vallë anarqia, ku do ta shpjerë vendin?

Në një artikull, të botuar, kur mësuam se ra Guverna e Pandeli Vangjelit, i këshilloja Parlamentit të ftojë Fan Nolin në krye të kabinetit...

Si e dëfton Arshi Pipa jetën dhe vdekjen e të devotshmit të kishës dhe...

“Imzot Prennushi u nda këso jete nji natë të frorit 1948. Atë natë kishte zjarm në votër. Kur ia mbylla sytë, sytë e lodhun,...
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com