10 C
Shkoder,Albania
Friday, March 24, 2017

Falje, ankesa, mesazhe sfide… Fjalët e fundit para vdekjes, të njerëzve të famshëm

Uinston Churchill Pas një jete të jashtëzakonshme e cila i priu shtegut të shekullit të 20, ish Kryeministri i Britanisë, në momentet e fundit të...

Skenografia në stilin “Molier” që foli në gjuhën shqipe…

Pjetër Deda është skenografi i parë i teatrit “Migjeni”. Ishte i ati i aktorit të humorit shkodran dhe shqiptar Zef Deda, Artist i Merituar....

LUCA, i fundmi paraardhës universal i gjithë njerëzve mbi Tokë, ishte “gjysmë i vdekur”

A e dini se kush janë paraardhësit tuaj? Pa marrë parasysh se kush jeni, ju mund të pretendoni se LUCA-n është një paraardhës. LUCA...

Prenkë Jakova

Prenkë Jakova lindi më 27 qershor 1917, në Shkodër, në familjen e patriotit të njohur shkodran Kolë Dedë Jakova, i cili ka qenë ndër...

Mjeda, mes teologjisë dhe vargjeve të zemrës

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, zhvilloi të martën, më 13 dhjetor, aktivitetin kremtues në 150-vjetorin e lindjes së poetit të shquar Ndre Mjedja, me pjesëmarrjen...

20 sekrete suksesi nga mendimtarët më të mëdhenj të historisë

Doni të viheni në punë? Provoni disa nga këto këshilla produktiviteti prej mendjeve më të ndritura dhe influencuese në botë 1 – Si shumë prej...

Ndjesi Shkodre / Entela Tabaku Sörman

1. aromat e Shkodrёs peshku i pazarit qё e pastrojnё nё rrugё zhegu i lodhun para se me ra me pushu trёndafili i kuq i mbёshtetun nё...

I tretuni… Ndre Mjeda

Nuk kalon nji natë e n’andërr porsi zgjandërr e shof nanën këtu përbri; me krye vjerrte, me lot për sy rri tue shfry njat idhnim që don me e...

UNË KAM NJË ËNDËRR! Fjalimi i plotë i Martin Luter Kingut

Martin Luther King, ne fjalimin e famshem te mbajtur ne Uashington, perpara 250 mije manifestuesveNë 28 gusht 1963, në Uashington, Martin Luther King do...

Stërgjyshërit legjendarë të shqiptarëve/ Eqerem Çabej mbi tezën Ilire dhe Pellazge

Mbi tezën Ilire dhe Pellazge Vështrime mbi prejardhjen e popullit shqiptar dhe të gjuhës së tij Nga Eqerem Çabej Kur shtrohet problemi i burimit të një populli,...
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com