23 C
Shkoder,Albania
Thursday, March 23, 2017

Fan Noli, origjina e tragjedisë

Kur mendon vetëtimthi se sa shumë libra janë shkruar (apo shpërdoruar, mistifikuar, ose destruktivuar) për origjinën e Tragjedisë, e kupton mirëfilli se të bësh...

HISTORI / Dija e humbur e Aleksandrisë. Të vërtetat historike të shkatërrimit të bibliotekës...

Imagjinoni një bibliotekë universale, ku ishin mbledhur të gjithë librat e botuar ndonjëherë. Vendosur në pirg, në rafte të pafund ndodhej çdo libër i...

Prej çmimeve të mëdha në harresën moderne!

( Hasan Dajaku-Dramaturgu i profecisë tragjike) Kur më ranë në dorë veprat dramatike të Hasan Dajakut, u keqardha…Mendoja se e njihja mirë bibliografinë e veprave...

Artikull rrënqethës i vitit 1913, që shpërfaq tmerrin që e vuanin shqiptarët nga pushtimi...

Ky shkrim i Edith Durhamit është botuar në revistën ‘The Near East’, me 1 gusht të vitit 1913. Durham ka reaguar kundër një shkrimi...

7 shprehje më se të vlefshme, nga 7 psikologë të famshëm

“Sa i guximshëm bëhet njeriu, kur është i sigurtë se e duan” Sigmund Freud Loja është përgjigja ndaj pyetjes, se si ndodhin gjërat e reja” Jean Piajet Vepro...

Harta franceze e para dy shekujve tregon Shqipërinë që duhej të ishte

Një hartë e vjetër franceze, dy shekuj më parë dëshmon trojet shqiptare, që banoheshin nga shqiptarët. Duke e krahasuar me hartën e sotme, për...

NASA: Planeti i ri ka atmosferë

Planeti i sapo zbuluar i quajtur “Proxima B” është quajtur si Toka e dytë, për shkak të ngjashmërive të shumta me planetin tonë. Kërkuesit shkencorë...

LUCA, i fundmi paraardhës universal i gjithë njerëzve mbi Tokë, ishte “gjysmë i vdekur”

A e dini se kush janë paraardhësit tuaj? Pa marrë parasysh se kush jeni, ju mund të pretendoni se LUCA-n është një paraardhës. LUCA...

“KOKO FEST” ul siparin, teatri “Migjeni” rremben dy cmime me Rita Gjeken dhe Nikolin...

Festivali Mbarekombetar i Komedise “Koko Fest” ka ulur siparin mbremjen e te shtunes ne qytetin e Korces. Edicioni i trete i tij mikpriti 9...

25 thënie filozofësh, që me siguri do të donit t’i lexonit

Dhimbja e tepruar për të vdekurit është çmenduri, sepse ajo është një lëndim për të gjallët, dhe të vdekurit nuk e dinë. – Ksenofoni Asnjë qenie...
Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com